Про насІсторія журналуБлагодійний фондПроектиГалереяКонтакт
Швеція: всього достатньо
Середа, 27 лютого 2013 12:52 Світ довкола нас Автор Олесь ДАЦКО   

Міський краєвидУ Швеції порівняно дорого. Стокгольм переповнений дивними іммігрантами. Вода така ж смачна, як і в Фінляндії, їжа така ж незвична в своєму поєднанні солодкого та соленого. Шведи горді, але прості. Приділяють увагу деталям. Архітектура столиці пістрява, монументальна і водночас легка. Люди усміхаються просто так. Хочеться хоча б раз у тиждень переноситись туди.

Розуміння Швеції значною мірою починається зі шведського слова «lagom», що перекладається як «достатній», «посередній» або «не замало і не забагато», якщо говорити в кількісному вимірі. Тобто все має бути якраз таким, щоб його було достатньо. Багатий заміський український замок на чотири поверхи з триметровим муром довкола виглядав би тут, як монстр. Але ж біда в тому, що в нас або маєш такий будинок, або не маєш нічого. Що стосується парканів: у маленьких містах їх зовсім я зовсім не помітив. Максимум — це імітація паркану у вигляді невисоких кущів, якщо будинок, скажімо, стоїть біля траси. Що ж до фортець, то шведи надають перевагу традиційним червоним дерев’яним будиночкам з білими вікнами. Набагато рідше трапляються жовті і білі помешкання. Але якого кольору не були б хатини, всі вони майже однакових розмірів і максимум двоповерхові. Навіть ті, хто живе у квартирі, вважають за громадянський обов’язок придбати чи побудувати собі такий літній будиночок. Він вже виконує функцію посвідчення патріота, який не забуває про традиції.

Невеличке доповнення до кадру: як Швецію неможливо уявити без її червоних будинків, майже так само не можна уявити червоний будинок без шведського прапора. Хай навіть невеликого. Як варіант — він може майоріти на стовпі у дворі. Ніби дрібниця, а дух перехоплює. До теми державних символів: дивує, з яким захватом шведи розповідають про свого короля та королівську родину загалом. З гордістю, але без фанатизму. Зараз, до прикладу, у країні нова зірка — новонароджена принцеса Естель.

Вся ритміка скандинавського життя наповнена тендітними та яскравими деталями, які, ніби партії струнних: самі-по-собі не такі вже й вражаючі, зате, коли зливаються у симфонію — створюють світ неймовірного затишку, приязні та простоти. Кожна деталь заслуговує на окрему замітку, але, як-то кажуть: ліпше один раз побачити, ніж сто разів перечитувати. А ще краще — відчути, тому välkommen till Sverige!*

* Ласкаво просимо до Швеції!

 

Нове число

Прес-Центр
Банер
Банер
www.leleky.org
Банер
Банер
Банер
Культурна Україна. Каталог сайтів ЛітПорталу Проба Пера