Про насІсторія журналуБлагодійний фондПроектиГалереяКонтакт
Знаменні віхи в історії права
Четвер, 14 лютого 2013 23:15 Суспільство Автор Кур’єр ЮНЕСКО   

Світова історія права налічує майже 4,5 тисячі років. Протягом цього часу людство витворило десятки і сотні кодексів, які покликані урівноважувати життя суспільства. Подаємо найвідоміші з них.

2350 р. до н.е. Кодекс Урукагіна

Цього кодексу так і не знайдено, але він згадується в інших документах, таких як зведення законів, виданих месопотамськими царями.

2050 р. до н.е. Кодекс Ур-Намму

Найдавніший із відомих писаних кодексів законів. Є докази, що він підпирався усією правовою системою зі спеціальними суддями, свідченнями під присягою та повноваженнями суддів присуджувати жертвам виплату відшкодування стороною, що провинилась.

1700 р. до н.е. Кодекс Хаммурапі

Цей вавилонський цар прийшов до влади 1750 р. до н.е. За його правління розроблено зведення законів, вирізьблене на величезній кам’яній колоні. Вислів «око за око» став символом засадничого принципу цього кодексу.

1300 р. до н.е. Десять заповідей

Пророк Мойсей одержав перелік десяти законів безпосередньо від Бога. Відомі як «десять заповідей», вони згодом стали частиною Біблії.

1280 р. до н.е. — 880 р. до н.е. Закони Ману

Писаний збірник правових норм, що переходили з покоління в покоління. Вони заклали основи кастової системи в Індії, де люди поділялися за соціальним станом. Покарання застосовувано як крайній захід. Членів вищих каст карали суворіше, аніж членів нижчих.

621 р. до н.е. Драконів закон

Драконові, грецькому громадянину, доручили написати кодекс законів для Афін. Кодекс був такий суворий, що слово «драконівський» стало синонімом «невиправдано жорстокий».

450 р. до н.е. Дванадцять таблиць

Вважається, що ці закони, написані для керування римлянами, створили основу для значно сучаснішого державного і приватного права. Вони сприяли організації державної системи покарання злочинців, коли потерпіла сторона могла вимагати відшкодування від кривдників. Основний принцип той, що закон мусив бути писаний. Законність не повинні були трактувати єдино судді.

350 р. до н.е. Китайський кодекс Лі Квея

Перший китайський імперський кодекс законів, що розглядав крадійство, грабіжництво, в’язниці, арешт і загальні норми. Він був зразком для кодексу Т’яня.

529 р. Юстиніанів кодекс

Візантійський імператор Юстиніан відзначився тим, що впорядкував римський закон, відомий як Corpus Juris Civilis (Звід цивільного права). Багато правових положень, вживаних нині, запозичені з цього кодексу, що дав життя сучасній концепції правосуддя.

604 р. 17 статей Японської конституції

Написана японським принцом-регентом, конституція сформувала мораль і право в Японії. Одна з її статей проголошувала: «Мир і злагоду потрібно шанувати, оскільки вони вкрай важливі для взаємин у громаді». Вона свідчить, що пріоритет «східного закону»  — запобігати чварам, а «західний закон» шукає, як їх розв’язати.

653 р. Кодекс Т’яня

Перелічував злочини і покарання за них у 501-й статті, переглянув і ввібрав у себе давніші китайські кодекси, унормувавши процедури.

1100 р. Перша Юридична школа

Заснована італійським юристом Ірнеріусом у Болоньї. До 1150 р. в ній навчалося понад 10 тисяч студентів. Сприяла відновленню Corpus Juris і поши­ренню римського права в Європі.

1215 p. Magna Carta (Велика хартія)

Англійський король Йоан Безземельний підписав Велику хартію, поступившись низкою своїх королівських прав на користь баронів та народу. Вперше король зобов’язувався дотримуватися закону і погодився, що барони можуть притягнути його до відповідальності. Хартію називають «прообразом англійського загального права».

1776 р. Декларація про незалежність США

Уперше уряд відкинув середньовічну теорію про право одного народу володарювати над іншими народами.

1804 р. Кодекс Наполеона

Кодекс закріпив численні перемоги французької революції, а саме: особисту свободу, рівність усіх перед законом та світський характер держави. Породив подібні кодекси в канадській провінції Квебеку (1865 p.), Німеччині (1900 р.) та Швейцарії (1907 р.).

1864 р. Женевська конвенція

Міжнародна угода на захист мінімальних людських прав під час війни, наприклад, захист військового медичного персоналу та гуманне поводження з пораненими.

1945—1946 pp. Нюрнберзький процес

Міжнародний військовий трибунал організував судовий процес над головними воєнними злочинцями гітлерівської Німеччини та керівниками націонал-соціалістичної партії.

Держави-переможниці підтвердили, що й у воєнні часи моральні норми чинні.

1948 р. Загальна декларація прав людини

Проголошена ООН. Закріплює громадянські, політичні, економічні, соціальні та культурні права.

 

Нове число

Прес-Центр
Банер
Банер
www.leleky.org
Банер
Банер
Банер
Культурна Україна. Каталог сайтів ЛітПорталу Проба Пера