Про насІсторія журналуБлагодійний фондПроектиГалереяКонтакт
Спадщина Туган-Барановського
Четвер, 14 лютого 2013 00:00 Суспільство Автор Листи до Приятелів   

Михайло Туган-БарановськийУ нинішні часи суспільних метаморфоз та фінансових криз з’являється спокуса шукати порятунок за межами власних надбань етичного інтелектуалізму, в лабіринтах чужих рецептів утвердження себе у світі. Однак в епоху абсолютизованої вигоди такі рецепти не рідко були підступно хибними. Сучасний суспільно-економічний оптимізм українця можна посилити, навертаючи на призабуті стежки геніальної спадщини українських мислителів. Їхні думки перевірені часом й поза терміном давності. Імпульси таких думок збагатили універсум, зокрема економічної культури людства. Серед постатей, які показують сучасній Україні (та світу загалом) шлях до себе, — уродженець Харківщини Михайло Туган-Барановський (1865 — 1919).

Відомий німецький економіст, публіцист і політик Йозеф Шумпетер називав його найкращим слов’янським економістом. Учень М. Туган-Барановського, видатний російський учений Микола Кондратьєв вважав, що саме завдяки генію українця економічну науку в Росії було піднято на європейський рівень.

Михайло Туган-Барановський написав близько 140 праць, які стосуються майже всіх ділянок економічної науки (теорію вартості, розподілу суспільного доходу, історію господарського розвитку, кооперативних основ господарської діяльності тощо). Він першим у світі дав найбільш глибоке наукове обґрунтування кооперації, розробив вчення про фундаментальну закономірність циклічності економічної динаміки. Його заслужено вважають найкращим знавцем кон’юнктурних циклів, концепцію яких взяв за основу теорії прогнозування ринкової кон’юнктури Джеймс Мейнард Кейнс. Кон’юнктурна теорія грошей на півстоліття випередила кількісну теорію грошей Мілтона Фрідмена. Світову славу М. Туган-Барановському також принесло дослідження з теорії ринку та економічних криз. Він показав не тільки закономірність виникнення криз, але й їх подолання завдяки активізації інвестиційної та соціальної політики.

У центрі економічного вчення українського економіста — ідеал соціальної справедливості. Він вважав, що капіталізм треба наповнити соціальним змістом. В «Основах політичної економії» він доводив необхідність саме соціального, а не політичного орієнтиру економічного розвитку, виступав за посилення соціальної політики через гармонізацію різних прошарків суспільства. Через кілька десятків років на це звернула увагу стокгольмська школа економіки. Сьогодні шведська модель економічного розвитку відома своїми успіхами у всьому світі...

Шукаючи відповіді на питання: як узгодити соціальну рівність з виробничою ефективністю та чому в суспільстві паралельно з нагромадженням багатства зростає бідність, учений застерігав від безконтрольної з боку держави ринкової стихії.


ДУМКИ/ФАКТИ

«Залишення історичної арени класом землевласників стало б грізним перед­вісником наступної загибелі й інших імущих класів сучасного суспільства».

Михайло ТУГАН-БАРАНОВСЬКИЙ


У рік більшовицького перевороту Михайло Туган-Барановський виступає проти націоналізації землі: «Залишення історичної арени класом землевласників стало б грізним передвісником наступної загибелі й інших імущих класів сучасного суспільства». Сьогодні, коли українські чорноземи хочуть зробити товаром, а справжнього землевласника-селянина — найманим робітником, слова великого українця набирають ще більшої ваги.

Михайло Туган-Барановський помер несподівано в потязі по дорозі до Парижа, куди їхав у складі української дипломатичної місії. Його ідеї сягнули не тільки французької столиці. А їхній шлях до рідної землі виявився значно довшим.

Наостанку варто нагадати глибоку думку видатного вченого: «Яка ж буде доля людськості, коли люди, вищі середнього рівня, будуть під владою людей звичайних? І чи не згасне творча душа людськості, якщо натовп керуватиме працею генія, якщо творча ініціатива окремої особи замре через неможливість свого виявлення?».

 

Нове число

Прес-Центр
Банер
Банер
www.leleky.org
Банер
Банер
Банер
Культурна Україна. Каталог сайтів ЛітПорталу Проба Пера